artykuł

20 klubów zgodziło się na udział w European Super League

European Super League, kontrowersyjny projekt, wstrząsnął światem piłki nożnej, gdy 20 elitarnych klubów zgodziło się na udział. W naszym artykule przedstawimy głębszy wgląd w ten turniej, analizując tło jego powstania, uczestniczące drużyny, oraz wpływ, jaki może mieć na krajobraz piłkarski. Na portalu GGBet fani tego sportu mogą śledzić wyniki popularnych wydarzeń piłkarskich i aktualne statystyki ulubionych drużyn.

ESL w cieniu kontrowersji

European Super League zbliża się do realizacji swojego kontrowersyjnego zamierzenia, ogłaszając, że około 20 z 50 klubów jest już zaangażowanych w projekcie. Anas Lagrari, sekretarz generalny tej inicjatywy, ujawnił, że rozmowy z klubami przyniosły zdecydowane wsparcie dla pomysłu. Choć nazwy uczestniczących drużyn nie zostały jeszcze ujawnione, potwierdził, że posiadają wystarczającą liczbę klubów, aby rozpocząć turniej. Lagrari zaznaczył, że powód trzymania nazw w tajemnicy wynika z chęci uniknięcia przedwczesnych spekulacji i kontrowersji.

Warto przypomnieć, że pierwotnie planowano, że inauguracyjne losowanie Super League odbędzie się latem 2025 roku. Projekt, zainicjowany przez prezesa Realu Madryt, Florentino Pereza, ma na celu przywrócenie zainteresowania piłką nożną, stając się jednym z najbardziej dyskutowanych tematów w światowej społeczności piłkarskiej.

Rozłam, zakazy i burza społeczna

18 kwietnia 2021 roku ogłoszono powstanie Super League. Dwanaście klubów zostało ogłoszonych jako członkowie-założyciele turnieju, a trzy kolejne dołączyły do nich później. Tak więc wśród klubów założycielskich Super League znalazły się:

  • Real Madryt
  • Barcelona
  • Atletico Madryt
  • Arsenal
  • Liverpool
  • Manchester City
  • Manchester United
  • Tottenham
  • Chelsea
  • Inter
  • Milan
  • Juventus.

Prezes Realu Madryt Florentino Perez został wyznaczony do kierowania projektem. UEFA i FIFA natychmiast zareagowały bardzo negatywnie na wiadomość o utworzeniu nowego turnieju. UEFA stwierdziła, że wszystkie kluby, które wezmą udział w Superlidze, zostaną zawieszone w rozgrywkach krajowych i europejskich. FIFA zagroziła zawodnikom uczestniczących drużyn zakazem gry w reprezentacjach narodowych.

Utworzenie turnieju wywołało powszechne oburzenie opinii publicznej i potępienie ze strony fanów i mediów. Nawet ówczesny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ostro skrytykował Super League. Już 20 kwietnia, pod naciskiem opinii publicznej, kluby jeden po drugim zaczęły opuszczać projekt.

Triumf sądowy i nowa era europejskiej piłki nożnej

Twórcy turnieju nie dali jednak za wygraną. 31 maja 2021 r. Super League pozwała UEFA i FIFA, oskarżając organizacje o naruszenie prawa konkurencji. W grudniu 2022 r. prezesi Realu Madryt i Barcelony (Florentino Perez i Joan Laporta), wraz z dyrektorem generalnym A22 Sport, Berndem Reichartem, ogłosili, że kontynuują prace nad reformą europejskiej piłki nożnej i projektem Super League.

21 grudnia 2023 roku Perez i spółka wygrali sprawę sądową przeciwko UEFA i FIFA. Główny europejski organ piłkarski już zareagował na orzeczenie, mówiąc, że jest przekonany o wiarygodności swoich nowych zasad i będzie nadal ich przestrzegać. Prezydent organizacji, Aleksander Ceferin, skomentował decyzję sądu w ironiczny sposób, mówiąc, że nie będzie ingerował w tworzenie turnieju z dwoma klubami. FIFA zareagowała w bardziej powściągliwy sposób, mówiąc, że organizacja przeanalizuje orzeczenie przed udzieleniem dalszych komentarzy.

W grudniu 2023 r. ogłoszono nowy format Super League, zgodnie z którym w turnieju będą musiały wziąć udział 64 drużyny, podzielone na trzy dywizje w zależności od siły (ligi „Star”, „Gold” i „Blue”). Dywizje będą miały system awansów i spadków, a mecze będą rozgrywane w środku tygodnia. Turniej ma wystartować za 18 miesięcy.